Další část novely zákona o DPH přináší změny v oblasti oprav základu daně.
Prodloužení lhůty pro opravu základu daně
Novela zákona o DPH přináší od roku 2025 zásadní změnu v oblasti lhůt pro opravu základu daně podle § 42 zákona o DPH. Dosavadní tříletá lhůta uvedená v § 42 odst. 9 se prodlouží na sedm kalendářních let. Současně dojde k přeformulování ustanovení § 42 odst. 1, které bylo výrazně zkráceno, ale z věcného hlediska zůstane obsah beze změny. Úprava slouží spíše ke zpřehlednění textu.
Nové znění § 42 odst. 1 písm. a) stanoví, že oprava základu daně se provede na základě skutečnosti, která nastane po uskutečnění zdanitelného plnění a bude mít za následek změnu základu daně.
Pod tuto část ustanovení se zahrnou všechny obchodní situace, jako je odstoupení od smlouvy, reklamace, poskytnutí slevy, bonusy, skonta nebo vrácení úplaty, pokud se plnění neuskuteční, nebo pokud bude úplata použita na jiné plnění.
Klíčovou změnou je prodloužení lhůty pro opravu základu daně. Podle aktuální právní úpravy není oprava možná, pokud rozhodné okolnosti nastanou po uplynutí tří let od konce zdaňovacího období, ve kterém došlo k uskutečnění plnění. Nově se tato lhůta prodlouží na sedm kalendářních let.
Zásadní však bude rozlišovat mezi lhůtou pro opravu základu daně z uskutečněných plnění a lhůtou pro opravu daně v případě přijetí úplaty. Zatímco na uskutečněná plnění se bude nově vztahovat sedmiletá lhůta, u přijaté úplaty zůstane zachována tříletá lhůta.
Příklad 1:
Společnost A dodá stavební dílo (např. rekonstrukci haly) společnosti Bv červnu 2025 za cenu 10 000 000 Kč bez DPH. V říjnu 2032 se obě strany dohodnou na poskytnutí slevy ve výši 500 000 Kč z původní ceny díla, například z důvodu později zjištěných nedostatků. I přesto, že k poskytnutí slevy dojde téměř po sedmi letech od DUZP, bude společnost A v rámci nové lhůty povinna provést opravu základu daně.
Změna v ustanovení § 42 odst. 9 ZDPH
V souvislosti s prodloužením lhůty pro opravu základu daně na sedm let dojde k významné změně v ustanovení § 42 odst. 9 ZDPH. Aktuálně platí, že lhůta pro opravu neběží v průběhu soudního či rozhodčího řízení. Toto ustanovení však bude zcela vypuštěno. Nově tedy sedmiletá lhůta nebude pozastavena ani v případě probíhajících sporů. Tím se eliminuje dosavadní nejistota ohledně prodlužování oprávnění k opravě základu daně v důsledku soudních řízení. Lhůta bude nyní pevně stanovena na sedm kalendářních let a poběží nepřerušeně od okamžiku uskutečnění plnění.
Vazba na § 74 zákona o DPH
Změna sedmileté lhůty pro opravu základu daně má přímou vazbu na § 74 zákona o DPH, který se týká příjemců plnění. Zatímco § 42 upravuje povinnosti na straně dodavatele, § 74 upravuje povinnosti příjemce. Pokud dodavatel stavebního díla například v roce 2032 provede opravu základu daně v rámci sedmileté lhůty, obdobná lhůta bude platit i pro příjemce tohoto plnění.
Ačkoliv § 74 výslovně sedmiletou lhůtu neuvádí, v odstavci 1 stanoví, že pokud se příjemce plnění ve lhůtě pro opravu základu daně dozví, nebo bude mít (možnost) se dozvědět, že nastaly skutečnosti rozhodné pro opravu základu daně (např. poskytnutí slevy), bude povinen upravit svůj nárok na odpočet daně. Jinými slovy, příjemce bude vázán stejnou sedmiletou lhůtou jako dodavatel.
Přechodná ustanovení
Je důležité zdůraznit, že k těmto změnám, jak pro opravu základu daně na straně dodavatele, tak pro opravu odpočtu daně na straně odběratele, nejsou žádná konkrétní přechodná ustanovení. Podle judikatury lze však očekávat, že se sedmileté lhůty budou vztahovat výhradně na plnění uskutečněná od 1. ledna 2025. Plnění uskutečněná před tímto datem budou nadále podléhat původní tříleté lhůtě.
Příklad 2: Vraťme se k příkladu č. 1., kde jsme řešili dodávku stavebního díla společností A. Jaké povinnosti vznikají společnosti B – příjemci plnění? V rámci nové sedmileté lhůty bude mít společnost A povinnost opravit základ daně a promítnout tuto změnu ve svém daňovém přiznání za říjen 2032. Na druhé straně, společnost B jakožto příjemce tohoto plnění, bude mít v souladu s § 74 odst. 1 zákona o DPH povinnost snížit svůj nárok na odpočet daně v daňovém přiznání za stejné období, tedy za období říjen 2032.
Díky prodloužené lhůtě se oprava bude vztahovat na obě strany obchodu, přičemž společnost A upraví svůj základ daně na výstupu směrem dolů o výši poskytnuté slevy a společnost B sníží svůj odpočet DPH ve stejném rozsahu.
Oprava základu daně osobou povinnou k dani, která přestala být plátce
V návaznosti na judikaturu Soudního dvora EU budou do zákona o DPH zavedena nová ustanovení § 42a a § 74a, která se budou týkat opravy základu daně a výše daně osobou, jež přestane být plátcem nebo identifikovanou osobou.
Tato úprava se bude vztahovat na situace, kdy například dodavatel stavebního díla uskuteční plnění v roce 2025, v únoru 2026 ukončí registraci k DPH a v roce 2032 poskytne slevu z důvodů zjištěných nedostatků. I po zrušení registrace k DPH tak bude mít tato osoba podle nových pravidel povinnost provést opravu základu daně, jako by byla stále plátcem DPH.
Oprava se provede prostřednictvím dodatečného daňového přiznání za poslední zdaňovací období před zrušením registrace, a to ve lhůtě 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém budou splněny podmínky pro provedení opravy odpočtu daně.
Jste připraveni na všechny změny, které novela přinese? Chcete si být jisti, jak ovlivní Vaši ekonomiku nebo nastavení ekonomických systémů? Obraťte se na nás a nenechte se zaskočit.
Lenka Rybáková
MATIDAL GROUP